Petek & Radyator Temizleme

Tesisat Temizliği Neden Yapılıyor ?

Suyun kireç oluşturması dışında, tortu ve çamurun birikmesi de tıkanıklıkları arttıran etkenler arasında yer almaktadır. Bu duruma maruz kalan petekler ya kısmi olarak ısınır ya da tıkanma fazlaysa, ısınmama sorunları baş gösterir. Petek temizliği son derece önemli olmasına rağmen, kullanıcıların bunu ihmal ettiği görülmektedir. Petek temizliğinin yapılmaması halinde hem ısınma problemleri yaşanır, hem de yakıt maliyetiniz oldukça yükselir. Temizlenmiş kalorifer petekleri yakıttan ortalama % 20 oranında tasarruf etmenizi de sağlayacaktır. Bu oran yıllık yakıt tüketiminizde oldukça önemli bir yer tutacaktır. Isınmanın yetersiz olmasıyla, mağduriyetiniz artacaktır. Hem bireysel kullanılan, hem de merkezi kalorifer sistemlerinin, gerektiğinde petek temizliğinin yapılması oldukça önemlidir. Kalorifer peteklerin düzenli olarak temizlenmesi halinde, aradaki farkı anlamanız zor olmayacaktır. Bu işin uzmanı olan şirketler tarafından güvenle yapılacak olan petek temizliği, yaptırdığınız işten memnun olmanız açısından önemlidir.


Petek temizliği sırasında uygun malzemelerin kullanılması, sağlıklı bir temizliğin gerçekleşmesi açısından son derece önemlidir. Petek temizliğinde uygun ilaçlar ve kimyasallar kullanılması ve petekler içerisindeki suyun akışının tam olarak sağlanması gereklidir. Kalorifer tesisatına zarar vermeden verimini arttırmak önemlidir. Petek temizliği düşünüldüğü gibi tuz ruhu, cam sil, antifriz gibi temizleyiciler yardımıyla temizlenmez. Temizliğin sağlanması özel kimyasallar yardımıyla gerçekleşir. Özel makinalar kullanılarak, kimyasallar tesisatın içerisinde dolaştırılarak peteklerin temizlenmesi sağlanır. Kalorifer tesisatının içerisi, özel kimyasallarla temizlenerek, sonrasında kalan tortular, kireç artıkları ve çamur birikintileri tesisatın içerisinde bırakılmayarak, mutlaka çıkarılmalıdır. Tesisatın içerisinde bırakılan birikintiler sonucunda, temizleme işleminin amacına ulaştığını söyleyemeyiz.

Yapılacak bu işlemler, ısınmanın zahmetsizce olmasını, kaloriferleriniz ve kombilerinizin de ömrünü uzatacaktır. Her yıl peteklerin içerisindeki suyu boşaltıp, kışın tekrar suyla doldurmayı tercih etseniz bile, peteklerin içerisine doldurulan su içerisindeki tortular, tıkanıklara neden olacaktır. Bu tıkanıklıkların peteklerinizle sınırlı kalmayacağını, vanalara kadar etki edeceğini unutmayın. Peteklere yeni konulan suyun içerisindeki oksijen miktarı, kireçlenme miktarını daha da artıracaktır. Bu sebeple peteklere suyun yeniden doldurulması, peteklerin göreceği hasarı azaltmayacağı gibi aksine daha fazla hızlandıracaktır. Bu yolu tercih etmemenizi tavsiye ederiz. Bu yöntem, hem zahmet yönünden, hem de vereceği hasar yönünden faydalı olmayacaktır. Petek temizliği yaptırılması gerekiyorsa, güvenilir işinin ehli firmaları tercih etmeniz, yapılacak işlem sonrasında yaşanabilecek sorunlarda da, karşınızda muhatap bulmanıza neden olacaktır. Petek temizleme işlemini sadece maddi olarak değerlendiren firmaların, yapacağı petek temizliğini de önemsemeyeceklerini düşünmüyoruz.

Tesisat Temizliğinin Faydaları Nedir ?

Yaptıracağınız petek temizliği, hem ısınma problemlerinizi çözecek, hem de cebinize fayda sağlayacaktır. Petek temizliğine gereken önemi vermeniz, belli periyotlarla temizliğini yaptırmanız sayesinde, kombi ve kaloriferleriniz ile birlikte, peteklerinizin de ömrünü uzatmış olacaksınız. Sağlıklı ısınma ortamları oluşturup, yakıt faturalarınızı düşürecek ve çevre kirliliği açısından da faydalı bir işlem yapmış olacaksınız.